Povolanie, kto vie poradiť?

 

Premýšľate občas o svojej budúcnosti, o práci, zarábaní peňazí na živobytie alebo zmysle svojho života? Ani sa nenazdáte a príde deň, keď bude treba vypísať prihlášku na strednú školu. Čo v nej bude? Ako sa rozhodnete? Určite vám pomôžu rodičia, učitelia, poradcovia. Ale ide o váš život, v ktorom sa rozhodujete predovšetkým vy sami.  

Čo by ste mali pri voľbe strednej školy zvážiť?

Predovšetkým svoje schopnosti, povahové vlastnosti, záujem o pracovné činnosti a či vám bude vyhovovať pracovné prostredie. Zaujímajte sa aj o to, aké máte šance uplatniť sa na trhu práce po skončení školy. Ak vás baví učenie, bádanie a chceli by ste sa venovať skôr teoretickým ako praktickým činnostiam, porozmýšľajte o prihláške na gymnázium. Popri všeobecnom vzdelaní na gymnáziách existuje množstvo náročných i menej náročných študijných a učebných odborov, kde môžete nájsť svoje šťastné miesto. Riaďte sa vlastným rozumom a citom, ide o vašu budúcu kariéru a úspešnosť!

Sú povolania, o ktorých máme vcelku jasnú predstavu, lebo ich dobre poznáme z bežného života. O niektorých nevieme vôbec nič alebo si ich vieme predstaviť len hmlisto. Ak sa chcete dobre rozhodnúť kam vykročíte, potrebujete mať aktuálne a spoľahlivé informácie.  Stále vznikajú nové povolania, tradičné sa modernizujú a všetky vyžadujú náročnú prípravu.  Niektoré študijné odbory sú perspektívnejšie, iné menej a niektoré sa považujú na trhu práce za nadbytočné.

Je toho dosť, čo musíte brať do úvahy pri rozhodovaní a padne vám vhod, ak sa s niekým porozprávate alebo nájdete dobrú pomôcku. Pýtajte si rady, hľadajte informácie, zaujímajte sa, oslovujte učiteľov, rodičov, poradcov, odborníkov kvôli svojej budúcnosti. Na tomto webe nájdete veľa pomôcok pri vašom rozhodovaní. Stačí chvíľku posurfovať a natrafíte napríklad na zaujímavé príbehy, užitočné linky či videá o povolaniach.